Koklear İmplant Derneği Forumları
Mayıs 19, 2019, 10:17:12 ÖS *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Merhaba
 
   Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: sgk yedek parça politakası için dilekçe  (Okunma Sayısı 6727 defa)
AYBORA
Er
*
Mesaj Sayısı: 4


OĞLUM AYBORA KOKLEAR İMPLANT KULLANICISI


Üyelik Bilgileri E-Posta
« : Ekim 01, 2012, 08:04:35 ÖÖ »

SGK ‘nın belirlediği fiyatlardan dolayı sorun YAŞAMAYAN KOKLEAR İMPLANTLI VE AİLESİ yok. Aşağıdaki dilekçeyi internette buldum ve sizlerle de paylaşmak istedi. Çok gerçekçi bir konuya değinilmiş amacı koklear implant pil ve yedek parça ücretlerinin sgk tarafından çok düşük ödenmesindeki sıkıntıları bildirmek, bu ücretlerin yükseltilmesi ve ödeme sisteminin değişmesi için öneri ve talep yönünde ilgili kurumlara gönderebilecek bir dilekçe örneğidir. Bütün kurumlara tek tek bilgi edinme sitelerinden mail yolu gönderilebilir.  Ben gönderdim sizde gönderin sesimizi duyuralım. İlginize ve desteğinize teşekkür ederiz


Dilekçenin word dosyası için: http://manifestomuz.files.wordpress.com/2011/12/koklear-implant-dilekcesi.doc

Dilekçenin gönderileceği kurumlar aşağıda olup ilgili linklerden ulaşabilirsiniz:

T.C. Cumhurbaşkanlığı http://www.tccb.gov.tr/sayfa/iletisim/cumhurbaskanina_yazin/

T.C. Başbakanlık http://bimerapplication.basbakanlik.gov.tr/Forms/pgApplication.aspx

T.C. Maliye Bakanlığı http://www.maliye-behim.gov.tr/bes/

T.C. Sağlık Bakanlığı http://212.175.169.241/baf/informationmanagement/ControlMail.aspx

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı http://www.aile.gov.tr/tr/html/130/Bilgi+Edinme

T.C. Çalışma Bakanlığı http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/csgb.portal?page=basvuru_2&id=gercek

Posta ile


GENEL SAĞLIK SİGORTASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ   Sayın Namık KAYA 

Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı  Sayın Dr.Ufuk AKDIKAN 


Dilekçenin açık hali:

Koklear implant hastası olan ben / çocuğum ……………… tarafından kullanılan koklear implant pillerinde ve yedek parçalarında Sosyal Güvenlik Kurumunun tarafıma yaptığı geri ödeme yetersiz olduğu için gerekenleri temin etmekte çok ciddi ödeme farkları oluşmakta ve bu farklar beni maddi – manevi sıkıntıya sokmaktadır.

 Bilindiği üzere işitmesini kaybeden, kulak arkası cihazlardan verim alamayan vatandaşlara ameliyatla takılan ve halk arasında “biyonik kulak” olarak bilinen koklear implant protezi tedavi giderleri SGK tarafından 25.03.2010 tarih ve 27532 mükerrer gazetede yayımlanan Sağlık uygulama Tebliğinin 7.3.13. maddesine istinaden karşılanmaktadır.

 Ancak ameliyat sonrası koklear implantın çalışmasında çok gerekli olan piller ve yedek parçalar için gerekli sağlık raporları olmasına rağmen S.G.K. tarafından aşağıdaki tablolarda görüldüğü gibi SUT eki 5/A1 ve 5/A2 belirtilen kodlardaki miktarlardan fazlası karşılanmamaktadır.


EK-5/A-1
(Ek:RG-3/6/2010-27600)
        KOKLEAR İMPLANT SARF MALZEMELERİ   
330   380.030   KOKLEAR İMPLANT PİLİ   0,45
331   380.031   KOKLEAR İMPLANT ARA KABLO BEDELİ (AKTARICIDAN BAĞIMISIZ) ARA KABLO   38,00
EK-5/A-2
(Ek:RG-3/6/2010-27600)
        KOKLEAR İMPLANTSARF MALZEMELERİ   
113   380.032   KOKLEAR İMPLANT KONUŞMA İŞLEMCİSİ   11.400,00
114   380.033   AKTARICI (BOBİN, TRANSMİTTER)   139
115   380.034   PİL YUVASI   180,6

Oysa ki

Bu tablolarda belirtilen rakamlar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığı gibi

1-Koklear implant pilini birim-adet olarak en düşük fiyatı 1,25 türk lirasından,

2- Koklear implant ara kablosu en düşük fiyatı 150 türk lirasından,

3- Pil yuvası yaklaşık 600 türk lirasından,

4-Aktarıcı bobini 1.000 türk lirasından,

5- Konuşma işlemcisi 17.000 türk lirasından

temin edilmektedir. Ayrıca bu piller ve yedek parçalar ithalat yoluyla geldiği için rakamlar dövize bağlı olarak sürekli artmakta ve değişmektedir. Dolayısıyla maddi ve manevi külfet de sürekli artmaktadır.

Ayrıca SGK’nın tarafıma yaptığı geri ödeme sisteminde de sorun vardır. Doktor raporunun/reçetenin ve malzemeyi sağlayan firmadan faturanın 5 gün içinde kesilmesi ve SGK’ya teslim edilmesi şartı ikamet yeri başka ameliyatı başka şehirde olmuş olan engellilerde son derece sıkıntı yaratmaktadır. Oysa çözümü de şu örnekteki gibi basitçe mümkündür: Bir vatandaş hastalandığı zaman doktoruna gitmektedir. Aldığı reçetede yazanı kolayca istediği eczaneden alabilmektedir. Doktor gözlük yazdığı zaman vatandaş S.G.K. anlaşmalı optikçilerden gidip kolayca gözlüğü alabilmektedir. Bu eczaneler anlaşma gereği vatandaştan belli bir miktarın üzerinde ücret talep etmemektedir. Aynı şekilde bu sistemin koklear implant hastalarında da olmasını istiyoruz. Türkiye’de faaliyet gösteren koklear implant firmaları bellidir. Bu firmalarla SGK’nın  eczanelerle ve optiklerle  anlaşması gibi anlaşma sağlamasını istiyoruz. Böylece biz arızalanan parçamızın raporlarını veya yazdırdığımız pillerin reçetelerini bu firmaların bayilerine götürüp kolayca temin edebiliriz. Firmalar tahsilatı S.G.K. ile anlaşılan tutarlardan yapıp, bizden başkaca bir ücret talep etmeden, fark ödemek zorunda bırakmadan cihazı kullanmak için gerekli pilleri veya yedek parçayı verebilirler. 

Kanser hastalığı gibi ilaçlardan pay alınmamaktadır. Ancak bu hastalıklar kadar önemli olan ve sağlıklı yaşamı idame ettirmeye yarayan Koklear implant pillerinden ve yedek parçalarından katılım payı alınmakta olup sosyal devlet anlayışına aykırıdır.

Sağlık uygulama tebliğinin Katılım Payı Alınmayacak Haller, Sağlık Hizmetleri ve Kişiler başlıklı 3.2.5. maddesindeki

 (7) (Değişik:RG-15/10/2010-27730) Sağlık raporu ile belgelendirilmesi şartıyla; Kurumca belirlenen kronik hastalıklarda, kişilerin bu hastalıkları ile ilgili branştaki ayaktan muayenelerinde SUT’un 3.2.1 numaralı maddesinde tanımlanan katılım payı alınmaz.

    (9) Tıbbi sarf malzemeleri ile SUT’un (Değişik ibare:RG-1/3/2011-27861) 3.2.3 numaralı maddesinin (1) numaralı fıkrasındayer almayan tıbbi malzemelerden katılım payı alınmaz.

(10) Sağlık raporu ile belgelendirilmek şartıyla; organ, doku ve kök hücre nakline ilişkin sağlık hizmetleri için SUT’un 3.2.1, 3.2.2 ve 3.2.3 numaralı maddelerinde tanımlanan katılım payları alınmaz.” Hükmü yer almaktadır.

Koklear implantlı hastalar da bu kategorilerde yer almalıdır. Çünkü sürekli – kalıtsal bir sorun olduğu ve “organ” (biyonik kulak) takıldığı için malzemeler ilaç olarak görülmeli ve katılım payı alınmaması gerekmektedir. Böylelikle koklear implant hastaları ömür boyu maddi - manevi külfet çekmeyecektir.                     

Ayrıca koklear implantlı bireyler ortalama %50 oranında engelli bireylerdir. Anayasamızın   devletin temel amaç ve görevleri başlıklı 5. maddesinde “ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır”. Yine Anayasamızın  10. maddesinde özürlülere pozitif ayrımcılık yapılmasına dair  hüküm yer almıştır.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar kanununun Sağlık hizmetleri ve diğer haklar ile bunlardan yararlanma başlıklı 62 maddesinde “ Bu Kanun gereğince genel sağlık sigortasından sağlanacak sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan yararlanmak, genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için bir hak, Kurum için ise bu hizmet ve hakların finansmanını sağlamak bir yükümlülüktür.” Hükmü yer almaktadır.

Son olarak işitme sorunu bir tercih değildir. Geçici bir sorun değildir. Piller ve yedek parçalar zorunlu ihtiyaçlardır. Bunlar olmadığı / farklar ödenemeyip satın alınamadığı zaman koklear implant cihazı (biyonik kulak) çalışmamakta, işitme faaliyeti olmamakta ve  hayatımızı değiştiren çok önemli bu ameliyat boşa gitmektedir. İnsanın bütçeden daha değerli olduğunu Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da dile getirdiği Şeyh Edebali’nin şu sözüyle hatırlatmak istiyoruz:

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.”

Bu nedenlerle S.G.K.’nın tarafıma yaptığı koklear implant pil ve yedek parçalarının ödeme miktarlarında ve ödeme sisteminde gerekli değişikliklerin sosyal devletin gereği olarak yapılmasını ve koklear implant hastalarına sahip çıkılmasını istiyorum.

   Gereğini arz ederim. Saygılarımla.


T.C. KİMLİK NO   

ADI SOYAD      
            
ADRES   TELEFON      

E-POSTA      
Logged

OĞLUM AYBORA AYDEMİR İMPLANT KULLANICISI
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Toplu sms

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it