Koklear İmplant Derneği Forumları
Mayıs 19, 2019, 10:56:55 ÖS *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Merhaba
 
   Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: İmplant Adayı  (Okunma Sayısı 12207 defa)
yusufcuk
Er
*
Mesaj Sayısı: 1


Üyelik Bilgileri
« : Eylül 11, 2008, 08:35:33 ÖÖ »

MERHABA BENİM ÇOCUĞUM DOĞUŞTAN İŞİTME ENGELLİ İMPLANT ADAYI İMPLANTA KARAR VERİP VERMEMEK GİBİ BİR DURUMDAYIM. ŞU AN KULAK ARKASI CİHAZ KULLANIYOR YAŞI İSE DÖRT.
İMPLANT KULLANICILARI OLARAK OLUMLU VE OLUMSUZ YONLERİNİ BİLDİRİRSENİZ SEVİNİRİM
KARAR VERMEME YARDIMCI OLABİLİRSENİZ TEŞEKKÜRLER.
yusuf-duz-@hotmail.com
Logged
mehmet
Er
*
Mesaj Sayısı: 4


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Eylül 14, 2008, 12:38:34 ÖÖ »

Merhaba, Benim oğlumda doğuştan işitme kayıplıydı. Doktorlar implantın yararlı olacağını söylediler ve geç kalmamamızı belirttiler. 13 aylıkken MedicalPark ta Doktorumuz Yahya Güldiken ameliyatı gerçekleştirdi. Şu an 22 aylık ve gayet iyi duyuyor bazen fısıltılı sesler çıkarıyorum tepkide veriyor.  Eğer duyması sıfır ise ameliyat tavsiye ederim ki doktorlarda zaten böyle diyecekler. Risklerini araştırın ve siz karar verin.
Logged
i_mutlu_61
Er
*
Mesaj Sayısı: 1


Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #2 : Eylül 19, 2008, 04:11:36 ÖS »

mrb arkadaşlar benim cocuk 4 yaşında  hiç duymuyor du dolayısıyla konuşamıyırdu 2007 haziran ayında istanbul haseki araştırma hastahanesine gittim ve cocugun hiç duymadıgını bunun içinde ameliyatla cihaz takılacagı söylendi ben ilk cok korktu ameliyat deyince ama cocugu duyması için bu ameliyatın yapılması lazımdı dr yavuz yıldırım ve hocası orhan öz turan bizim içimizi ferehlatan şeyler söleyince oglumuzua implat takılması için işlemlere başladık ve şimdi 1senelik implantkullanıcısı kelimeler kullana biliyo ve 3kelimelik cümleler kullana biliyo ALLAH ORHAN BEY VE YAVUZ BEYDEN RAZI OLSUN onların sayesinde oglum konuşa biliyo .böyle sorunu olan aileler hiç korkmasın vede düşünmesin cocuklarına implantı taktırsın sıkıntısı cok ama sonucu harika
Logged
Oguzhan
Er
*
Mesaj Sayısı: 2


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Kasım 13, 2008, 11:32:43 ÖÖ »

Merhaba.

Sayın Yusufcuk.

Çocuğunuza implant almak için acele etmeyin.Ve bunun içinde burdaki kullanıcıları kesinlikle kıstas almayın.Bunu bir implant kullanıcısı olarak ben söylüyorum.

Önce implant kullanımını gerektiren tıbbi nedenleri araştırın.Bu nedenler çocuğunuzda mevcutsa implantın alternatiflerine bir bakın.Teknoloji ilerliyor artık cochlear kapasitesinde minicik işitme cihazları mevcut.

İmplant takıldığı zaman  implantın elektrotları ameliyatla kafa içine işitme sinirlerine yerleştiriliyor.Yani işitme sinirlerinizi artık kullanmanız mümkün olmuyor bu işlemi implant gerçekleştiriyor.İmplantın geri dönüşü yok yani.

Yapmanız gereken Bu konuda uzman sağlık kuruluşlarına sıkı  tetkikler yaptırmak durumu netleştirmek ve "en son çare" olarak implantı düşünmek.

Çocuğunuz 4 yaşındaymış bu yaşlarda duyarak konuşmayı öğrenir kullandığı cihaz sayesinde duyabiliyorsa verim alıyorsa yapmanız gereken teknolojinin nimatlerinden faydalanarak o cihazın daha  güçlülerini almak olsun.Zaman ilerliyor yeni tedavi yöntemleri çıkıyor kim bilir belki 10 sene sonra implanta gerek kalmadan daha güzel bir tedavi yolu çıkacaktır.İmplant kullanımı ise işitme sinirlerini devre dışı bıraktığı için her şekilde kendine bağımlı yapan bir tedavidir!

Bu konularda ilk danışacağınız kişi Uzmanlar olsun.Burada cochlear kullanıcıları-yakınları var.Onlar size ancak kendi tecrübelerini aktarabilirler.Aktardıkları tecrübede kendi sağlık durumları ile bağlantılıdır.Yani burda söylenenleri kesinlikle kıstas almayınız.

Son olarakta İsmail inci isimli arkadaşı kınıyorum.

Resmen "ameliyatı yapacak doktora Rüşvet verin" diyorsunuz."..Yoksa göz sinirlerini keserler...!" bu nasıl tavsiye nasıl öneri böyle?

Kişisel tecrübelerinizi anlatın ama bunun dışında böyle anlatımlarda bulunmak ne kadar doğru?

4 Yaşındaki çocuğunu tedavi için alternatif arayan bir veliye tavsiye olarak "doktora rüşvet vermezseniz kazayla çocuğun göz sinirlerini keserler "diyorsunuz! ayıptır kardeşim.Bilmiyorsanız yazmayın böyle tavsiyemi olur.

Cihazdan aldığınız fayda ise kişisel sağlık durumunuzla alakalıdır.Bakın 4 yaşındaki çocuk kulak arkası cihaz kullanıyormuş demekki bir netice alıyor o halde niye cochlear kullansın? sizin alternatifiniz yokmuş,kulak arkası cihazdan verim alamamış cochleardan medet ummuş sonuç almışsınız.Ama bu çocuğun alternatifleri var demekki en son düşünülecek tedavi cochlear olmalı.


Logged
mustafa1992
Er
*
Mesaj Sayısı: 3


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Kasım 14, 2008, 08:24:08 ÖÖ »

        Sayın Arkadaşım  bilmiyoruz koklear implant kullanıcısımısınız ama mesajınızdaki bilgilerin diğer arkadaşlarımızı etkilememesi için bu Dernek başkanı olarak bu mesajı yazma ihtiyacını hissettim. Koklear İmplant için yazdıklarınız üzülerek belirtiyorum ki yanlış. İmplant elektrotları işitme sinirlerine takılmıyor. Kokleanın içerisine, yani salyongoz tabir edilen bölüme sarmal olarak yerleştiriliyor. Bu elektrotlar koklea içerisinde işlevini yapmayan tüy hücrelerin (ya doğuştan olmayan veya sonradan bozulan hücrelerin)görevini üstleniyorlar. Dış kısımdaki kelime işlemciden  aktarıcı bobinle kafatasına  monte edilen şifre çözücü implant vasıtasıyla elektrotlara sinyal halinde gelen sesler her birisi ayrı ayrı programlanan elektrotlardan işitme sinirlerine uyarım şeklinde aktarılırlar. İşitme sinirleri bu uyarımlarla beyinin işitme merkezini uyarak işitmeyi gerçekleştirirler. Kulağın anatomik yapısına göre işitme sinirleri kokleadan sonra gelmektedir. Koklear İmplantın takılması için işitme sinirlerinin sağlam olması gerekir. Zaten önceden yapılan bir testle sinirlerin durumum kontrol edilir ve buna göre implantta karar verilir. Yani bu ameliyatta işitme sinirlerine her hangi bir tibbi işlem uygulanmaz.
       Diğer önemli bir konuda  çocuklara koklear implantın zamanında takılmasıdır. İmplant takılan her kişi duymasına kavuşmaktadır. ama iletişim için duyma yeterli değildir. Konuşmanın da olması gerekir Çocukların konuşmayı öğrenmesi için bu cihazların konuşma eşiğinin açıldığı 1 yaşından itibaren en kısa sürede takılması gereklidir. Devletimiz bu zorunluluk  nedeniyle koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında "Yanidoğan Tarama Programları" uygulamaktadır. Doğuştan engelli bebeklerimizi tespit ederek zamanın da cihazlandırılmalarını sağlamak için. Sizin yazdığınız gibi bekleyin yenisi çıkar  daha iyisi çıkar yaklaşım çok hatalıdır. Bu şekilde yorumlar  çocuklarımızın ömür boyu özürlü kalmasına neden olmaktadır. Konuşmanın belli bir dönemden sonra kazanılması mümkün değildir. İşitme eğitim alan bir çocuğa bile en geç 3 yaş civarında takılmalıdır. Bu dönemlerde 1 yaşındaki bebeklerimize takılmaktadır.
        Koklear İmplant anolog veya dijital işitme cihazı ile duymaları kesinlikle mümkün olmayanlara ameliyatla takılan bir protezdir. İşitme cihazlarıdan çok farklıdır. İşitme cihazının yeterli olduğu  vakalarda implant hiç bir şeklide önerilmez. Yazdığınız gibi koklear implanttan dönüş yoktur ama implant artık hiçbir tedaviye yanıt vermeyen kulaklar için düşünülmektedir. Yani kayıp edilecek bir şey yoktur artık Koklear implant ile kazanım sağlanacaktır. Duyma sağlanacaktır. Duyma ile konuşmanın da gelişmesi için zamanında takılması zorunludur.  Koklear implant teknolojisi elektronik teknolojisindeki gelişmeler paralel olarak çok hızlı şekilde gelişmektedir. Mevcut cihazlar  yeni modellere uyumlu olacak şeklide üretilmektedir. Gelişmeler yeni bilgisayar programları ile cihazlara yüklenilmektedir. Bu nedenle doktorlar karar verdi ise hemen yaptırmak en iyi çözümdür.
        Yardımcı olmak düşüncesiyle yorum yapmak iyi bir yaklaşım olabilir. Ama Koklear İmplant komplike bir sistemdir. Bir ekip tarafından karara bağlanarak yapılmakta ve uygulanmaktadır. Bu nedenle de tıbbi konularda bizlerin değil uzman doktor ve odyologların yorum yapması daha doğru olacaktır.
       Bunların yanında  mesajınız ikinci kısmında önceden bu konuda mesaj gönderen arkadaşımız için yazdıklarınıza katıldığımızı bildirmek isteriz. Nitekim o mesajı takiben derneğimizce de kendisine bu yolda bir cevap gönderilmiştir.
Saygılarımla
Mustafa KOYUNCU
CID Başkanı
Logged
ismail inci
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Kasım 15, 2008, 12:48:15 ÖÖ »

sayın hocam ban uyarıyı yaptı millete not verme yetkisi size düşmedi oğuzhan bey size bir sorum var?siz implant kullanıcısımısınz?bence cevabınız hayır.çünkü konuşmalarınız onu gösteriyor?Ney?
Logged
Oguzhan
Er
*
Mesaj Sayısı: 2


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Kasım 15, 2008, 10:37:48 ÖÖ »

İsmail inci

İnsanlarla böyle konuşamazsınız.Millete not verme yetkisi bana düşmedi doğrudur ben size not vermedim zaten.

Yazdığınız yazı başlıbaşına bir suçtur.Bu yazı ile gerekli makamlara suç duyurusunda bulunulsa hem siz hemde sizi tedavi eden doktor "rüşvet" ten dolayı hapse atılırsınız.

 Cochlear kullanıcısı olup olmadığıma gelince.Evet cochlear kullanıyorum benim adıma cevap verme gibi bir lüksünüz yoktur.
Logged
betül
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Kasım 11, 2013, 11:20:09 ÖÖ »

merhaba arkadaşlar.içinizde advenced bionik cochlear implant kullanıcısı varmı.bana ulaşın.çünkü benim kızımın cihazının parçalarını 5 aydır bekliyoruz hala gelmedi.yardımcı olurmusunuz
Logged
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Toplu sms

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it